0
Jūsų krepšelis tuščias.
Krepšelis atnaujintas
Nėra galimybes įsigyti nurodyto produkto kiekio.

Pasiteirauti dėl didesnio kiekio

Paieška

0

Skirtingų kartų traktoriai ne lenktyniaus, o bendradarbiaus

 
Publikuota: 2014-01-06

Juozas SKRIPKAUSKAS „ŪP“ korespondentas

Praėjusių metų pabaigoje į Kretingalės kooperatinę žemės ūkio bendrovę atkeliavo naujas suomiškas traktorius „Valtra“. Šioje pajūrio bendrovėje tebedirba ir prieš šešiolika metų pirktas panašaus galingumo to paties gamintojo, tada kitaip vadintas traktorius „Valmet“. Bendrovės pirmininkas Gerardas Liorenšaitis neslepia, jog viena priežasčių, nulėmusių gamintojo pasirinkimą, buvo tai, kad bendrovės mechanizatoriai šią techniką pamėgo ir pageidavo dirbti tokia pačia, tik, aišku, gerokai modernesne.

mechanines dirbtuves darbuotojai traktorius
Su visais mechaninėse dirbtuvėse buvusiais darbuotojais išgerta po šampano taurę, šventinio gėrimo purslų teko ir naujajam traktoriui.


Investavo ir į patirtį

Naujasis „Valtra T133H“ į Klaipėdos r. Kretingalės bendrovę atkeliavo paskutinėmis metų dienomis. Kartu atvykęs UAB „Rovaltra“ vadovas Romualdas Trainaitis, trumpam persikūnijęs į Kalėdų senelį, mechanizatorius ir bendrovės vadovą G. Liorenšaitį apdovanojo dovanomis, o ant naujojo traktoriaus ratų, kad šie geriau suktųsi, šliūkštelėjo šampano purslų.

„Ūkininko patarėjo“ kalbintas Kretingalės bendrovės pirmininkas G. Liorenšaitis papasakojo apie „Valtra“ produktų reikšmę jų bendrovei ir priežastis, kodėl svarbiausiu praėjusių metų pirkiniu pasirinko būtent šį traktorių.

- Pirmasis vakarietiškas traktorius mūsų bendrovėje buvo „Valmet“, tai tas pats „Valtra“, tik kitaip vadintas. Jis pas mus dirba nuo 1997 m., yra atidirbęs 23 tūkst. motovalandų – po 1,5 tūkst. kasmet. Kadangi nemažai metų jis buvo vienintelis vakarietiškas traktorius mūsų bendrovėje, visus darbus teko dirbti jam. Manau, jog toks ilgas traktoriaus darbo „stažas“ yra jo patikimumo įrodymas, traktorius išbandymą atlaikė, - sakė G. Liorenšaitis.

Tai ne vienintelė priežastis, nulėmusi bendrovės metų pirkinio pasirinkimą. Svarbus vaidmuo teko nauju traktoriumi dirbsiančio mechanizatoriaus pozicijai.

- Gavome ir daugiau pasiūlymų, tačiau vieni panašios klasės traktoriai gerokai brangesni, kitų kaina gal ir panaši, bet mums svarbu ir darbuotojo patirtis, kad jis būtų pratęs šia technika dirbti. Nemažai metų senuoju „Valmet“ dirbo jaunas traktorininkas Viktoras Miknius, o prieš tai – jo uošvis, tad per ilgus metus prie šio traktoriaus priprasta. Nors naujame „Valtra“ traktoriuje daugiau automatikos, yra kondicionierius, amortizuojantis tiltas, amortizuojanti kabina ir kiti patogumai, pagrindiniai mazgai panašūs ir traktorininkui nebus sunku naują techniką perprasti. Turime dar vieną „Valtra“ traktorių, pirktą 2004 m., tiesa, mažesnio galingumo, taigi šią techniką pažįstančių žmonių ratas pakankamas, kad jie galėtų dalytis patyrimu, - pasirinkimo motyvus vardijo bendrovės pirmininkas.

vairuotojas Viktoras Miknius Kretingales bendroves pirmininkas Gerardas Liorensaitis
Persikūnijęs į Kalėdų senelį, UAB „Rovaltra“ vadovas Romualdas Trainaitis į Kretingalę atvežė ir šventinių dovanų. Jomis buvo pamalonintas naujojo traktoriaus vairuotojas Viktoras Miknius ir Kretingalės bendrovės pirmininkas Gerardas Liorenšaitis.


Arklio metais - daug darbų

Atėję Arklio metai naujajam traktoriui bus nelengvi – kaip daug ir sunkiai dirbo jo pirmtakas, taip žadama įdarbinti ir šį.

- Jeigu atvirai, tai mūsų senukas „Valmet“ dar gali dirbti. Sugedus vienam iš traktorių, prie kurių buvo prikabinti purkštuvai, šį darbą pastaruoju metu pavedėme V. Mikniaus vairuojamam „Valmet“. Problema ta, kad šis traktorius neaprūpintas kondicionieriumi. Negaliu į tokį traktorių sodinti žmogaus, kuris dirba, pripažinkime, pavojingą darbą. Su vienu purkštuvu dirba gana naujas traktorius, tad ir antram purkštuvui nusprendėme nupirkti traktorių, darbuotojui užtikrinantį saugias darbo sąlygas – su oro filtrais, kondicionieriumi, sandaria kabina, visa tai „Valtroje“ ir yra, - pasakojo G. Liorenšaitis.

Pirmininko teigimu, naujasis traktorius nėra skirtas sunkiems žemės dirbimo darbams. Šis 140 AG traktorius daugiausia ir dirbs purškiant chemikalus.
- Naudojame du purkštuvus, nes beveik viską tręšiame skystosiomis trąšomis. Šių darbų yra labai daug ir jų vis daugėja, nes atsiranda naujų augalų kenkėjų. Žinoma, jei reikės, „Valtra“ atliks ir kitus darbus – veš žaliąją masę, turime inventoriaus augalų liekanoms pjauti, pakelėms šienauti. O žiemą prie jo galėsime prikabinti peilį sniegui stumdyti, jeigu, žinoma, to sniego sulauksime, - „Valtrai“ numatytų darbų sąrašą vardijo bendrovės vadovas.

pirmininkas Gerardas Liorensaitis vadovas Arunas Moncius
Kredito sutartį visai pirkinio sumai pasirašo Kretingalės bendrovės pirmininkas Gerardas Liorenšaitis ir DNB banko Klaipėdos skyriaus Verslo klientų skyriaus vadovas Arūnas Mončius.

 

Pinigų tuščiai nešvaisto

Paklaustas, koks bus senojo „Valmet“ likimas, G. Liorenšaitis pripažino, kad svarstymų jį parduoti būta, bet galų gale nuspręsta juo dar padirbėti.

- Tarp mechanizatorių susiklostė savotiška dinastija. Kaip jau minėjau, Viktoras Miknius senąjį suomišką traktorių „paveldėjo“ iš savo uošvio. Javapjūtės mėnesiais Viktoras sėsdavo prie kombaino vairo, o kad traktorius nestovėtų be darbo, jį patikėdavome Viktoro broliui Donatui, kuris vairavo „Belarus“. Tad ir Donatas su juo apsiprato. Buvo minčių šešiolika metų dirbusį „Valmet“ traktorių parduoti, bet mechanizatoriai pasikalbėjo ir pasiūlė geriau nurašyti „Belarus“, o „Valmet“ duoti Donatui. Prie tokio sprendimo ir pasilikome, - sakė Kretingalės bendrovės pirmininkas.

Tad patikimą techniką žemdirbiai nusprendė dar kurį laiką pasilaikyti sau. Taupiai ir atsakingai ūkininkaujantys bendrovės šeimininkai tik gerai pasvėrę praėjusiais metais pirko ir kitą žemės ūkio techniką.

- „Valtra“, žinoma, svarbiausias, tačiau ne vienintelis mūsų pirkinys praėjusiais metais. Šešiolika metų mums dirbo Rokiškyje gamintas germinatorius, jį pakeis naujas kultivatorius, - sakė G. Liorenšaitis.


Pardavė mažiau, bet už brangiau

Traktorius „Valtra T133H“, kurį Naujųjų metų išvakarėse ir nusipirko Kretingalės kooperatinė žemės ūkio bendrovė, tikrai atitinka aukščiausius šiuolaikinei technikai taikomus reikalavimus, juo bendrovė turėtų džiaugtis ne mažiau kaip ir kadaise pirmuoju to paties gamintojo pirkiniu.

141 AG traktorius aprūpintas Suomijoje pagamintu 66 AWI-4V tipo 6,6 l darbinio tūrio varikliu. Naujos kartos variklyje įdiegta SCR technologija naudojant AdBlue (karbamido tirpalą). Degalų sąnaudos tokio tipo variklyje 10 proc. mažesnės.

Traktoriaus kabina turi garso ir šilumos izoliaciją, joje yra oro kondicionierius, kabina amortizuojanti, priekinis tiltas taip pat su pneumatine amortizacija, yra daug kitų patogumų, kurie neabejotinai pagerins vairuotojo darbo sąlygas ir pakels darbų spartą bei kokybę.

UAB „Rovaltra“ vadovas R. Trainaitis sakė, kad praėjusiais metais „Valtra“ traktorių jų bendrovėje parduota mažiau nei ankstesniais, tačiau skaičiuojant pinigine verte metai buvo sėkmingesni.
- Praėjusiais metais pardavėme 90 traktorių. Pagrindinė priežastis, kodėl sumažėjo parduodamų traktorių skaičius, yra tai, kad suomiai nutraukė senojo modelio nedidelio galingumo traktorių gamybą, kurie mūsų rinkoje sudarydavo didelę dalį. Pavyzdžiui, 2012 m. pardavėme 45 šimto arklio galių traktorius. Mažuosius traktorius suomių gamintojai patobulino ir dabar jų kaina atitiks techninį šių traktorių lygį. O bendra apyvartos suma viršijo ankstesnių metų apyvartą, tai mus džiugina. Viena priežasčių, kodėl apyvarta augo, buvo tai, kad 90 proc. traktorių ūkininkai iš mūsų pirko ne pagal ES paramos projektus, o už savas lėšas. Kai perka už ES lėšas, traktorius dažniausiai komplektuojamas su 10 papildomų įrengimų, o įsigydamas už savo lėšas ūkininkas nevengia komplektaciją išplėsti iki 30 pozicijų. Štai Kretingalės bendrovės nupirktame „Valtra“ traktoriuje jų – 26. Tai didina pardavimo kainą. Būdavo, kad traktoriaus kaina nesiekdavo ir 250 tūkst. Lt, dabar ji viršija 300 tūkst. Lt, o vienam Klaipėdos r. ūkininkui toks traktorius kainavo 370 tūkst. Lt. Dabar ūkininkams siūlomas net toks patogumas traktoriuje kaip kojų šildytuvas. Na, yra galimybė kabinoje turėti ir peleninę, tačiau mūsų bendrovės parduodamų traktorių jomis nekomplektuojame, esu nusistatęs prieš rūkymą ir bent tokiu būdu stengiuosi su šia negerove kovoti, - ir rimtai, ir pusiau juokais aiškino R. Trainaitis.

Kaip jau minėjome, tų pačių gamintojų traktorius „Valmet“ Kretingalės bendrovėje dirbo 16 metų ir pasiliko čia septynioliktiesiems. R. Trainaičio pastebėjimu, nors „Valtra“ traktoriai pasižymi ilgaamžiškumu, toks stažas liudija ne tik apie gamintojų patikimumą, bet ir tai, kad traktoriaus savininkas techniką prižiūrėjo rūpestingai, patikėjo ją tik gerai savo darbą išmanantiems darbuotojams.

Autoriaus nuotraukos

 
smart foreash
Šioje svetainėje yra naudojami slapukai (angl. „cookies“). Jie gali identifikuoti prisijungusius vartotojus, rinkti statistikos duomenis ir padėti pagerinti naršymo patirtį kiekvienam lankytojui atskirai.
Susipažinkite su mūsų Privatumo politika
Sutinku Išvalyti slapukus ir išeiti