0
Jūsų krepšelis tuščias.
Krepšelis atnaujintas
Nėra galimybes įsigyti nurodyto produkto kiekio.

Pasiteirauti dėl didesnio kiekio

Paieška

0

Išsirinko naują "Sampo" kombainą

 
Publikuota: 2013-07-21


Albinas Čaplikas VL žurnalistas


Į ūkininko Alvydo Chmieliausko kiemą Kėdainių rajone, Stašaičių kaime, UAB „Rovaltra“ vyrai neseniai įvairavo naujutėlaitį kombainą „Sampo Rosenlew Comia C8“. Dabar galima drąsiai sakyti, kad ūkininko svajonė pagaliau išsipildė.


Ūkininkas Alvydas Chmieliauskas džiaugėsi naujuoju pirkiniu – „Sampo Rosenlew Comia C8”. Jis į jo ūkį atkeliavo prieš pat rugiapjūtę, kaip ir buvo sutarta su UAB „Rovaltra“.


Pradėjo nuo sovietinio kombaino „Don“

1987-aisiais Jonavos rajone Alvydas Chmieliauskas su broliu ir dar vienu vyruku tuo metu vadinamuoju arendos būdu iš kolūkio išsinuomojo 150 ha žemės ir pasiryžo auginti grūdines kultūras, bulves, daržoves. Tai buvo bene pirmoji „perestrojkos“ kregždė. Gal vyresni „Valstiečių laikraščio“ skaitytojai prisimena tuos laikus? Paminėta trijulė tokiu būdu savotiškai ūkininkauti pradėjo pirmieji Lietuvoje, o gal net pirmieji tuometėje Sovietų imperijoje. Nors kolūkių vadovai tokių drąsuolių nemėgo, jiems teko susitaikyti: prasidėjusi M.Gorbačiovo „perestrojka“ aktyvesniems žmonėms suteikė tokių galimybių. Tada minėti drąsieji darbštuoliai buvo kviečiami į renginius ne tik Vilniuje, bet ir Maskvoje.

„Žemę išsinuomojome 5 metams, tačiau taip dirbome tik trejus. Prisimenu, jau antrais metais kiekvienas uždirbome po 25 tūkst. rublių, o tais laikais tai buvo didelė suma“, – pasakojo A.Chmieliauskas. Tada visą būtiną techniką trys vyrai nuomodavo iš kolūkio, o jam labai pigiai tiekdavo didelę dalį užaugintų grūdų, bulvių, kitos produkcijos. Iki tol tiekėju dirbęs Alvydas, persėdęs prie kombaino „Don“, o vėliau – prie „Forstrit“ vairo, net nedrįso svajoti, kad kada nors vairuos jau savo modernų suomišką kombainą. Ir štai svajonė išsipildė.

A.Chmieliauskas su kaimynu Arvydu Kunkuliu
A.Chmieliauskas su kaimynu Arvydu Kunkuliu apžiūrėjo naująjį pirkinį ir negailėjo jam gerų žodžių.

 

Ūkininkas patarė palyginti duomenis

Kodėl ūkininkas A.Chmieliauskas nusipirko būtent „Sampo Rosenlew Comia C8“ kombainą, juk pasirinkimas rinkoje tikrai didelis? „Tikrai ne todėl, kad medžiodavau kartu su UAB „Rovaltra“ vadovu Romualdu Trainaičiu“, – sake Alvydas. Įdomu tai, kad medžioklių metu R.Trainaitis net neužsimindavo ūkininkui apie tikrai vertą dėmesio suomišką žemės ūkio techniką. O gal kaip tik gerai darė, nes prievartiniai siūlymai žmones labiau atbaido nei pritraukia.

„Net kai paskambinau R.Trainaičiui, jis nepuolė beatodairiškai girti šio modelio, bet ramiai atsakė į mano klausimus, patarė pačiam palyginti konkrečius duomenis ir pasirinkti. Toks bendravimas man patiko, nes prieš tai kalbėjausi su kitos Lietuvoje veikiančios bendrovės vadovu, kuris gyrė savo parduodamą techniką ir peikė parduodamą konkurentų. Kai galiausiai tam žmogui pasakiau, kad nepirksiu jo rekomenduojamo kombaino, išvadino mane bjauriausiais žodžiais. Dabar žinau ir kolegoms pasakau, su kuria bendrove Lietuvoje neverta turėti reikalų“, – patirtimi dalijosi Alvydas. Vis dėlto kaip ir kodėl ūkininkas pasirinko suomių gamybos kombainą? Patikėkite, Alvydas rėmėsi ne emocijomis.

ukininkas A.Chmieliauskas
Alvydas pademonstravo, kaip lengvai ir greitai galima išvalyti kombaino sraigtus ir sietus.


Sužavėjo „Sampo“ kombaino privalumai

Verti dėmesio ir konkretesni Alvydo pastebėjimai. „Pats įsitikinau, kad „Sampo“ kombainai labai tinka sėklininkystės ūkiams. Tai, jei galima taip pasakyti, švelnaus kūlimo kombainai, todėl jais kuliami grūdai daug mažiau sužalojami“, – sakė A.Chmieliauskas. Ūkininkas suskaičiavo, kiek nuostolių būtų patyręs javus kuldamas kitais kombainais, kiek būtų kainavę kombainų remontai. Rezultatas parodė, kad naujasis kombainas atsipirks greičiau. Sunkiau bus tik pirmaisiais metais, kai reikės sumokėti šiek tiek didesnę sumą bankui, pagal sudarytą sutartį per penkerius metus atsiskaityti išsimokėtinai.

„Kitas privalumas – šis kombainas yra lengvesnis, sveria tik 9 tonas, o kitų kompanijų gaminami tokio pobūdžio kombainai sveria 15–17 tonų. Šis privalumas labai svarbus, kai reikia įvažiuoti į įmirkusius laukus. Be to, mažiau sunaudojama ir degalų“, – atviravo Alvydas. Ūkininkas su pagalbininku kaimynu, taip pat ūkininku Arvydu Kunkuliu atidžiai nagrinėja ką tik įsigytą kombainą ir džiaugiasi, kad per pusvalandį galima išvalyti kombaino kratiklius bei sietus. „Patyrę ūkininkai neužtrunka ir pusvalandžio. Tai svarbu, kai reikia kulti įvairias kultūras. Atėjus javapjūtei laiko labai trūksta, todėl ir šis privalumas man yra labai svarbus: kratikliai lengvai išsitraukia, išvalai čia pat, lauke, ir vėl važiuoji dirbti į kitą lauką“, – kaip tai daroma, pademonstravo Alvydas.

ukininkas A.Chmieliauskas
Pasak ūkininko, kombaino kabina labai patogi, o visi valdymo prietaisai puikiai matomi ir suprantami.


Pasirinkti padėjo mokslininkai ir ūkininkas

Tikra tiesa, kad perkantieji techniką tik savo lėšomis ją renkasi kitaip nei gaunantieji ES ir valstybės paramą. „Sulaukiau daug pasiūlymų, todėl rinkausi, lyginau techninius kombainų duomenis. Žinoma, man buvo svarbi ir kombaino kaina“, – sakė A.Chmieliauskas. Ūkininkas ne tik išklausė kolegų patarimų, bet ir pats internete domėjosi įvairiais kombainais. Ir jo žvilgsnis vis dažniau sustodavo būtent prie „Sampo Rosenlew Comia C8“ modelio.

Bene didžiausią įtaką Alvydo pasirinkimui padarė atsitiktinai internete rasti Ukrainos mokslininkų atlikto tyrimo rezultatai. „Supratau, kad Kijevo mokslininkai atliko nepriklausomą tyrimą. Jame paminėti daugelio šiuo metu Lietuvoje parduodamų kombainų modelių duomenys ir jie patikrinti dirbant laukuose. Mokslininkų išvados mano ketinimus tik sustiprino. Štai palyginti su kitais įvairiais modeliais „Sampo Rosenlew Comia C8“ degalų sąnaudos mažesnės net 30–50 proc., o pagal tai, kiek mažai grūdų išbarsto, šis modelis yra visiškas lyderis rinkoje“, – pasakojo Alvydas.

Ūkininkas palygino ir kombainų kainas. „Tokio pobūdžio kitų gamintojų kombainai yra 90–100 tūkst. Lt brangesni“, – tikino A.Chmieliauskas. Galutinai apsispręsti ir išsirinkti kombainą jam padėjo vienoje kelionėje sutiktas Pakruojo rajone ūkininkaujantis Gediminas Ališauskas, įsigijęs jau net tris „Sampo“ kombainus. „Jis taip ir pasakė: „Jeigu kombainas būtų blogas, tai trečio tokio nebūčiau pirkęs“, – kolegos patarimą prisiminė Alvydas.

Kombainas Sampo Rosenlew Comia C8
Kombaino „Sampo Rosenlew Comia C8” pjaunamosios „pirštai“ iš plastiko. Pasako ūkininko, jei kuris nulūžęs pakliūtų į kūlimo aparatą, jis nepridarytų kombainui tiek žalos, kiek padaro metaliniai.


Patogus ir efektyviai dirbantis

Kombaino „Sampo Rosenlew Comia C8“ kabina suprojektuota taip, kad jį įsigijęs ūkininkas neturėtų jokių priekaištų: iš kabinos operatorius puikiai mato visą pjaunamąją, o uždaręs duris girdi, kad kombainas švelniai dūzgia kaip bitelė. Prieš akis – patogi svirtis, kuria kontroliuojama pjaunamoji, būgnų judėjimas, greitis. Daugiafunkcė ITT svirtis – svarbiausias prietaisas patogioje kabinoje: juk operatorius ja kontroliuoja beveik visas kūlimo operacijas.

Šiame kombaine sumontuotas naujausias 6 cilindrų AGCO SISU POWER variklis. Jis dirba dar tyliau nei senesnių versijų varikliai. Šie varikliai taip pat montuojami į traktorius VALTRA. Be to, dėl palyginti didelio sukimo momento, esant mažesnėms variklio apsukoms, užtikrinamas optimalus, efektyvus kombaino darbas. Palyginti su ankstesnės versijos varikliais, sutaupoma apie 10 proc. degalų.

Verta atkreipti dėmesį į kombaino pjaunamąją: į akis krenta didelis būgnas ir stori, tačiau lankstūs maitinimo „pirštai“. Pjaunamosios plotis – 4,5 m, bet galima pasirinkti nuo 4,2 m iki 4,8 m, pjovimo aukštis – 0,2–1,2 m, o lenktuvų būgno greitis – 15–49 aps./min. Šiame modelyje sumontuoti 5 kratikliai, kurių plotas – 4,8 kv. m, sietų plotas – 3,4 kv. m, o bunkerio talpa – 5 200 l.

Be kita ko, atnaujintas ašmenų reguliavimo mechanizmas: juos galima reguliuoti nenaudojant specialių įrankių. Visi „Sampo“ kombainai turi puikią aukštos kokybės pjovimo peilių sistemą, o įsigijusiesiems kombainą pridedamas ir peilių komplektas. Kūlimo mechanizmas pritaikytas efektyviai dirbti net sudėtingomis sąlygomis, kokios dažnai būna Suomijoje.

Ar pavyks ūkininkui maksimaliai panaudoti kombaino galimybes? Alvydas sakė, kad tokio kombaino užtektų turint 300 ha, o šiuo metu jis savo laukus sumažino iki 150 ha – po 50 ha augina žieminių bei vasarinių kviečių, rapsų. „Viskas apskaičiuota. Padėsiu kaimynui, o jis pagelbės man. Iki pensijos man liko penkeri metai. Manau, kad per tiek laiko bankui sumokėsiu visą sumą, o tada svarstysiu, ar dar turiu sveikatos ūkininkauti. Jei negalėsiu, kombainą nuomosiu“, – ateities planais dalijosi ūkininkas A.Chmieliauskas.

Petro Malūko nuotraukos

 
smart foreash
Šioje svetainėje yra naudojami slapukai (angl. „cookies“). Jie gali identifikuoti prisijungusius vartotojus, rinkti statistikos duomenis ir padėti pagerinti naršymo patirtį kiekvienam lankytojui atskirai.
Susipažinkite su mūsų Privatumo politika
Sutinku Išvalyti slapukus ir išeiti