0
Jūsų krepšelis tuščias.
Krepšelis atnaujintas
Nėra galimybes įsigyti nurodyto produkto kiekio.

Pasiteirauti dėl didesnio kiekio

Paieška

0

Ištvermingieji „Valtra“ traktoriai miške dirba ir žiemą, ir vasarą

 
Publikuota: 2011-12-08

Rasa JAGAITĖ „ŪP“ korespondentė

Technikos darbas miške kur kas sunkesnis ir sudėtingesnis negu žemės ūkyje. Todėl skaičiuojama, kad viena traktoriaus motovalanda miške atitinka net tris motovalandas laukuose. VĮ Dubravos eksperimentinės mokomosios miškų urėdijos (DEMMU) prieš 11 metų įsigytas „Valtra“ traktorius pasiekė rekordą – jis atidirbo jau 25 tūkst. motovalandų. Įsitikinę suomiško traktoriaus ištvermingumu, Dubravos miškininkai, atnaujindami techninę bazę, vėl pasirinko būtent „Valtra“ kompaniją ir iš jos atstovės Lietuvoje – UAB „Rovaltra“ neseniai įsigijo naują miškams skirtą traktorių bei prancūziškas „Gregoire Besson“ lėkštines akėčias.


„Valtra“ traktorius Dubravos eksperimentinėje mokomojoje miškų urėdijoje patikimai dirba jau 11 metų.


Atnaujina technikos parką


Darius Jankauskas, DEMMU Medienos ruošos, prekybos ir techninio padalinio viršininkas, pasakoja, jog urėdijoje yra daug įvairios miško darbams reikalingos technikos. Senos mašinos pamažu keičiamos naujomis, nes modernėja miškininkystės technologijos, mažėja darbuotojų skaičius. Dabar keli žmonės gali atlikti tą patį darbą, kuriam seniau reikėjo keliolikos darbuotojų.
„Miškininkams reikia įvairios technikos: miško kirtimo, išvežimo, transportavimo, dirvos ruošimo, priešgaisrinių juostų įrengimo ir pan. Urėdijoje dirba beveik dvi dešimtys įvairių traktorių. Seniau daugiausia buvo rusiškų, bet pamažu juos keičiame į naujus. Prieš 11 metų, t.y. 2000–aisiais, įsigijome pirmą vakarietišką miškams skirtą traktorių. Tai buvo 82 kW galios suomiškas „Valtra 8150“. Tuo laiku miškui skirtų traktorių pasirinkimas nebuvo didelis, žinojome, kad gerą techniką gamina būtent suomiai. Ir dabar Suomijos „Valtra“ traktorių, skirtų būtent miško darbams, gamintojai lieka vieni lyderių, – pasakoja D. Jankauskas.

 

pavaduotojas Vytas Sinkevicius
Ežerėlio girininkijos girininko pavaduotojas Vytas Sinkevičius vertina „Valtra“ traktorių pravažumą, o tai itin svarbu miške, kai sunkios darbo sąlygos.Vyko į Suomiją

Dubravos miškininkai prisimena, kaip kartu su Lietuvos ūkininkais prieš vienuolika metų važiavo į Suomiją, „Valtra“ traktorių gamyklą, kurioje pamatė ne tik savo užsakytą traktorių, bet susipažino su visa šios technikos gamybos technologija. „Tuomet mums kelionę organizavo „Rovaltra“. Kartu su ūkininkais ir kitais miškininkais apžiūrėjome „Valtra“ gamyklą, matėme, kaip traktorius renka, testuoja, kalbėjomės su darbuotojais. Apžiūrėjome suomiškos technikos muziejų. Mums net buvo sudaryta galimybė patiems gamyklos kieme išbandyti įvairių modelių traktorius. Buvo labai įdomu“, – malonius išvykos įspūdžius iki šiol prisimena DEMMU mechanikas Leonas Tamulevičius.
Prieš 11 metų miškininkų įsigytas suomiškas traktorius tuomet atrodė labai modernus ir turėjo daugybę privalumų. Jis ir dabar atitinka pagrindinius miškininkų reikalavimus. „Mums svarbu, kad miškuose dirbantis traktorius turėtų specialią kabiną, kad būtų apsaugos. „Valtra“ traktorius yra bemaž vienintelis, kurio kuro bakas įmontuotas rėmo viduje. Tai jį apsaugo nuo pažeidimų, kaip ir visas kitas traktoriaus konstrukcijos dalis“, – pasakoja D. Jankauskas.


Dirba dviem pamainomis


Miškininkai buvo apmokyti dirbti moderniu traktoriumi, net gavo specialius rūbus. Per 11 metų suomišku traktoriumi dirbo keturi urėdijos traktorininkai. „Iš pradžių traktorių valdė vienas darbuotojas. Dabar jau ne vienus metus dirba du vyrai: Kazimieras Valevičius ir Antanas Ivanauskas. Jie šiuo traktoriumi darbuojasi dviem pamainomis pagal grafiką, dažnai po 12 val. Darbai nesibaigia tiek vasarą, tiek žiemą, net ir tamsiuoju paros metu (traktorius turi galingus žibintus). Per savaitę išeiginė diena būna tik sekmadienis. Dirbame įvairius miško darbus. Tai – priešgaisrinių linijų mineralizavimas, dirvos ruoša, kelmų bei šakų smulkinimas, medienos vežimas. Traktoriaus daug metų visiškai užteko visiems miško darbams, nes didelis našumas. Yra antras vairas, todėl traktorininkui nereikia persisukus važiuoti. Šis traktorius taupo darbuotojų sveikatą“, – privalumus vardija L. Tamulevičius.
Mechanikas neneigia, jog per tiek metų pasitaikė traktoriaus gedimų. Juk nėra tokios technikos, kuri to visiškai išvengtų. „Tačiau galiu pasakyti, kad traktorius dirbo tikrai gerai, buvo patvarus, nors jį išnaudojome maksimaliai. Išdirbta jau 25 tūkst. motovalandų. Ir tai yra labai daug. Tiek atidirbusiai technikai būtinas kapitalinis remontas. Juk miškininkai žino, kad miške dirbantis traktorius, skirtingai nei lauke, tuo pat metu gauna kur kas daugiau skirtingų apkrovų, nes tenka važiuoti per nelygumus, kelmus. Miške dirbti itin sunku ir technikai, ir žmonėms“, – teigia L. Tamulevičius.


Nepagailėjo lėšų naujam traktoriui


Senasis „Valtra“ traktorius urėdijos miškuose dirba iki šiol. Tačiau jau laikas technikos parką atnaujinti. Neseniai DEMMU įsigijo galingesnį – 115 kW antrąjį naują „Valtra T131H“ traktorių. Skirtingai nei ūkininkai, miškininkai už techniką ES paramos negauna ir turi už ją mokėti visą kainą. Miškams skirti traktoriai kainuoja brangiau negu skirti žemės ūkiui, nes sudėtingesnė jų konstrukcija. Tačiau Dubravos urėdija vis tiek negailėjo solidžių lėšų „Valtra“ traktoriui, nes tikimasi, jog jis pateisins lūkesčius. Naujasis traktorius dirba dar tik dvi savaites. Kol kas jį valdo K. Valevičius, o vėliau dirbs du operatoriai dviem pamainomis. Kadangi technika brangi, miškininkai ją nori išnaudoti tiek, kiek įmanoma, kad investicijos atsipirktų.

Valtra T131H traktorius

Dubravos eksperimentinė mokomoji miškų urėdija įsigijo specialiai miško darbams skirtą naują „Valtra T131H“ traktorių, kurio galingumas – 115 kW.


Naujas „Valtra“ traktorius turi visus senojo privalumus ir dar daug naujų patobulinimų, yra galingesnis. Yra kondicionierius, antras vairas, sustiprintas rėmas, kuro bakas jo viduje, miškams pritaikytos padangos ir t.t.

 

Padargas priešgaisrinėms juostoms prižiūrėti


Be naujo „Valtra“ traktoriaus, Dubravos miškininkai iš UAB „Rovaltra“ įsigijo ir galingas lėkštines akėčias „Gregoire Besson“, kurios skirtos priešgaisrinių linijų dirvos paruošimui. „Matėme šio padargo reklamą miškininkams skirtame žurnale. O prieš įsigydami jį išbandėme pas kolegas miškininkus girioje Kėdainių r. Darbo kokybė tikrai patiko. Todėl nusprendėme pirkti ir tikrai nesigailime“, – pasakoja L. Tamulevičius.

 

uredijos meistras Valdas Vilkinis Gregoire Besson lekstines akecios

miskas


Dubravos eksperimentinės mokomosios miškų urėdijos meistras Valdas Vilkinis sako, jog „Gregoire Besson“ lėkštinės akėčios labai tinka miško priešgaisrinėms juostoms prižiūrėti.


Lėkštėmis mineralizuojamos miško kvartalų priešgaisrinės juostos. Padargo privalumas, pasak miškininkų, yra tas, jog lėkštės žemę verčia į dvi puses. Anksčiau turėtos paprastos lėkštės vertė žemę tik į vieną pusę, todėl ta pačia juosta tekdavo važiuoti iš vienos ir po to iš kitos pusės. Buvo ribotas jų važiavimo greitis, ne daugiau kaip 10 km/val. O „Gregoire Besson“ lėkštėmis galima važiuoti neribojant greičio. Jei nėra kelmų ir šakų, galima išvystyti iki 30 km/val. Darbo kokybė neblogėja, yra saugikliai, kurie apsaugo darbines dalis nuo sulūžimo, jeigu pasitaikytų kliūčių, pavyzdžiui, šakų. Be to, verčiama į abi puses, tad užtenka vieno pravažiavimo priešgaisrine juosta.


Autorės nuotraukos

 
smart foreash
Šioje svetainėje yra naudojami slapukai (angl. „cookies“). Jie gali identifikuoti prisijungusius vartotojus, rinkti statistikos duomenis ir padėti pagerinti naršymo patirtį kiekvienam lankytojui atskirai.
Susipažinkite su mūsų Privatumo politika
Sutinku Išvalyti slapukus ir išeiti