0
Jūsų krepšelis tuščias.
Krepšelis atnaujintas
Nėra galimybes įsigyti nurodyto produkto kiekio.

Pasiteirauti dėl didesnio kiekio

Paieška

0

Išmanantieji techniką renkasi „Merlo“ krautuvus

 
Publikuota: 2010-05-20

Rasa JAGAITĖ „ŪP“ korespondentė

Jaunasis ūkininkas Edvinas Bertašius sako, jog apie žemės ūkio techniką išmanąs daugiau negu kai kurie prekybos firmų inžinieriai. Todėl renkantis, kokias naujas mašinas ūkiui įsigyti, jo „neveikia“ pardavėjų įkyrūs siūlymai ir nepagrįstos reklamos. Ūkininkas pats sprendžia, kokia technika tinkamiausia, patikimiausia ir geriausiai atitinka ūkio poreikius.

Merlo krautuvas, teleskopine strele
Merlo“ krautuvo teleskopinė strėlė sudaryta iš trijų sekcijų. Maksimali strėlės keliamoji galia – 3800 kg, o keliamoji galia maksimaliame aukštyje – 3000 kg. Krautuvas pirmąja pavara gali važiuoti iki 11 km/val. greičiu, o antrąja išvysto net didesnį negu 40 km/val. greitį.

 

Kaimo trauka buvo stipresnė

Edvino tėvai Genovaitė ir Juozas Bertašiai Šakių r. Degutinės k. ūkininkauti pradėjo vieni pirmųjų rajone. „Užauginome pirmuosius 10 ha linų. Tais metais buvo labai geras jų derlius, supirkimo kainos aukštos“, - prisimena jaunasis Bertašius. Todėl ūkis plotus vis didino: 20, po to 50 ir 100 ha. O dabar Bertašių šeimos augalininkystės ūkiai sudaro daugiau kaip 500 ha. Iš jų jaunajam ūkininkui E. Bertašiui priklauso 300 ha ūkis, registruotas 2004 m. Šeimos nariai ūkio darbuose daug padeda vieni kitiems.
Baigęs vidurinę mokyklą Edvinas buvo nutaręs kaime nepasilikti, agrarinės specialybės jo neviliojo. Pasirinko verslo vadybos ir administravimo mokslus Vilniaus universitete. Bestudijuodamas pirmajame, antrajame kursuose apie gyvenimą kaime negalvojo. Vėliau atsirado abejonių, ar tikrai miestas geras pasirinkimas. Ketvirtajame kurse kitų minčių, kaip apgynus diplominį darbą grįžti į kaimą, jau nekilo. Tokiu vienintelio sūnaus sprendimu ypač nudžiugo tėvai. Edvinas suprato, kad mieste jam trūksta erdvės. „Mieste jaučiuosi suspaustas. Man svarbu erdvė, gamta, laukai. Net ir ekonomine prasme kaime aš uždirbu daugiau. Dar studijuodamas trečiajame universiteto kurse turėjau pasiūlymą dirbti banke, vieno jo skyriaus valdytoju. Be to, buvau gavęs kvietimą metams išvykti mokytis į Vokietiją. Tačiau to nepadariau dėl javapjūtės – tėvų ūkyje subrendęs derlius nelaukė... Šiemet jau bus dvyliktasis mano javapjūtės sezonas“, - pasakoja E. Bertašius, sakydamas, jog studijų metais vasarą nematė jokių kurortų: viską užėmė mokslai ir žemės ūkio laukų darbai.


Naujausias pirkinys - teleskopinis krautuvas

E. Bertašiaus stichija – technika, kuria domisi nuo mažų dienų. „Ardydavau viską, kas po ranka pasitaikydavo“, - sako jis.
Tuo metu, kai kiti ūkininkai statėsi naujus namus ar pirko prabangius automobilius, Edvinas investavo į savo ūkį: įsigijo modernios žemės ūkio technikos, pasistatė naujas dirbtuves. Ūkininkas ES parama pagal įvairias programas jau pasinaudojo bemaž keturis kartus. Naujausias pirkinys, gavus paramą pagal supaprastintą KPP paramos priemonę, - universalus teleskopinis krautuvas „Merlo Multifarmer P38.10 Top“, kurį įsigijo iš UAB „Rovaltra“.
Iki tol ūkininkas kelerius metus dirbo paprastu krautuvu. Dideliame ūkyje krautuvo reikia įvairiems darbams: grūdams, trąšoms perkrauti, dirbti sandėlyje. „Senojo krautuvo darbo našumas manęs netenkino. Pavyzdžiui, ankstyvą pavasarį reikėjo iškrauti tris mašinas trąšų, iš viso buvo 140 maišų po 0,5 t. Įsivaizduokite, kiek laiko, iškraunant po vieną maišą, užtrukome. Nauju krautuvu galima krauti po keturis maišus iš karto, be to, juo galima traukti priekabą su kroviniu iki 22 t, taigi darbas sutrumpėja keturis kartus“, - pasakoja ūkininkas.
„Merlo“ krautuvas į ūkio kiemą buvo atgabentas prieš pusantro mėnesio. Nuo to laiko, pasak Edvino, nebuvo nė dienos, kuomet naujoji mašina ūkyje neturėtų ką veikti. „Per sėją krovėme sėklas. Vėliau darbo taip pat atsirado: ar ką nors pavežti, ar pakrauti, net šiukšles surinkti, malkų atsivežti - visur ši manevringa mašina praverčia, - pirkinį giria ūkininkas. – Štai per sėją prie bet kokios mašinos priekabos, stovinčios ant kelio, galėjau krautuvu paimti net toną sveriantį sėklų didmaišį ir jį supilti į dirvoje esančią sėjamąją. Mat šio krautuvo strėlė siekia net 10 m. Tokią strėlę rinkausi galvodamas apie ateitį, kad krautuvą būtų galima panaudoti ne tik žemės ūkyje, bet ir statybose.“


Įkyrioms reklamoms nepasidavė

E. Bertašius pasakoja, kad krautuvo įsigijimą ėmė planuoti bemaž prieš metus. „Ieškodamas naujos technikos nesistengiu skambinti į firmas ir jų vadybininkų teirautis, ką gali pasiūlyti. Pirmiausia pažįstamų ūkininkų klausinėju, ką jie turi ir kaip savo techniką vertina. Tik po to bendrauju su pardavėjais. Galiu palyginti, ką kalba jie ir ką sako tokią techniką įsigiję ūkininkai. Tuomet lengviau priimti geriausią sprendimą, nes žinai, ar pardavėjai sako tiesą apie siūlomą techniką, ar viską pagražina. Domėjausi įvairių žinomų firmų krautuvais ir iš pradžių, atvirai pasakius, net nežinojau, kas yra „Merlo“. O mano kolega, jau bene dešimt metų turintis itališką krautuvą, pasiūlė man juo pasidomėti. Ėmiau rinkti informaciją internete, klausinėjau ūkininkų. Be to, apžiūrėjau krautuvų pasiūlą rudenį ir pavasarį vykusiose žemės ūkio parodose“, - pasakoja ūkininkas.
Kai įvairių firmų pardavėjai pajuto, kad E. Bertašius rengiasi pirkti naują krautuvą, kai kurie tiesiog ėmė atakuoti, siūlydami savo prekę. Tačiau jaunas vyras sugebėjo agresyvioms reklamoms atsispirti ir išsirinko tai, kas jam buvo priimtiniausia. „Jau užsisakiau ir žinojau, kad įsigysiu būtent „Merlo“ krautuvą. Tačiau, nepaisant to, kai kurie pardavėjai vis tiek nenusiramino ir nepaliovė brukti savo prekių. Jiems mandagiai atsakiau,
kad sprendimą dėl technikos jau priėmiau. Pasakomis seniai netikiu“, - aiškią nuomonę apie žemės ūkio mašinų pasirinkimą turi E. Bertašius.

ukininkas Edvinas Bertasius, direktorius Romualdas Trainaitis
Šakių r. ūkininkas Edvinas Bertašius ir UAB „Rovaltra“ direktorius Romualdas Trainaitis sutaria, kad technika vertinama pagal jos patikimumą, našumą ir serviso tarnybą.

 

Vieni geriausių rinkoje

Ūkininko kieme pamatę „Merlo“ krautuvą kiti žemdirbiai kartais nustemba, neva iš pažiūros jis atrodo nedidelis, tai gal nevertas dėmesio. Edvinas tokioms abejonėms tuoj pat pateikia tvirtus techninius argumentus. „Palyginkite su kitais jo galią, aukštį, ratų bazę, svorį, strėlės ilgį ir kt. Tuomet paaiškės, kad analogišką krautuvą, turintį tokius gerus duomenis, surasti rinkoje būtų sudėtinga. „Merlo“ krautuvas – kompaktiškas, labai manevringas, galingas. Pavyzdžiui, maksimalus krautuvo greitis – daugiau nei 40 km/val. Pagal visus parametrus tai vienas geriausių krautuvų rinkoje. Seniau apie italus galvojau, kad jie tik skanias picas kepa ir skanius makaronus gamina. O dabar nuomonę pakeičiau. Pasirodo, kad italai gamina ir tokią „rimtą“ techniką“, - juokaudamas rimtai kalba E. Bertašius, pridurdamas, kad jis norėjo galingos, bet kartu patikimos ir paprastos technikos, kuriai nereikėtų kasdien kviestis serviso tarnybos. Mat jis pats, kaip sako, turi rankas ir techniką gali prižiūrėti savarankiškai. Ūkininkauja jau ne pirmi metai, todėl patirties turi.
Teleskopinis „Merlo“ krautuvas – universalus, gali dirbti ne tik žemės, bet ir komunaliniame ūkyje, statybose. „Dėl savo universalumo, patikimumo ir išskirtinių savybių, palyginti su konkurentais, itališki krautuvai populiarūs visose Europos šalyse. „Merlo“ yra vienas rinkos lyderių: Italijoje užima 40 proc. rinkos. O Vokietijoje, Švedijoje ir Austrijoje yra pirmoje vietoje pagal tokių krautuvų pardavimo apimtis“, - ūkininko mintis patvirtina „Merlo“ firmai mūsų šalyje atstovaujančios UAB „Rovaltra“ direktorius Romualdas Trainaitis.

 

Galima rinktis iš daugybės modelių

„Merlo“ siūlo net 26 krautuvų modelius, kurių keliamoji galia gali būti iki 10,1 t, kėlimo aukštis – iki 25 m, važiavimo greitis – daugiau nei 40 km/val. Žemdirbiams specialiai sukurti „Multifarmer“ modeliai. „Jie tinka ne tik pakrauti ir iškrauti, bet turi ir hidraulinę prikabinimo sistemą bei darbinį veleną. Taigi tokiais krautuvais galima dirbti ir kitus žemės bei transporto darbus. Visuose teleskopiniuose žemės ūkiui skirtuose „Merlo“ krautuvuose hidrosistemos valdymui sumontuota ypač jautri proporcinio valdymo sistema. Teleskopinė strėlė valdoma daugiafunkce svirtimi ir dviem ant jos sumontuotais jutiminiais mygtukais. Vienu metu galima atlikti tris sinchroninius veiksmus, hidrosistemai dirbant reikiamu našumu. Šioje mašinoje labai gerai suderintos tradicinio traktoriaus ir teleskopinio krautuvo funkcijos“, - mašinos privalumus vardina R. Trainaitis.
Dar vienas išskirtinis „Merlo“ krautuvų bruožas – jie apjuosti plieniniu pilnaviduriu 70 mm skersmens žiedu, sulenktu šaltuoju būdu („Merlo“ patentas). Toks žiedas apsaugo mašiną nuo pažeidimų, padidina saugumą ir stabilumą. Prie jo montuojami visi agregatai mašinos liemeniui suteikia tvirtumo, turi įtakos svorio pasiskirstymui, todėl nereikalingas balastas. „Merlo“ krautuvų priekinio ir užpakalinio tiltų apkrovos vienodos.
E. Bertašius prie krautuvo įsigijo kaušus, tinkamus trąšoms, grūdams krauti ir statybai. O ateityje dar planuoja įsigyti šluotą, pagalvos ir apie kitus priedus. Jų prie šio krautuvo, kaip sako R. Trainaitis, yra labai daug: galima išsirinkti iš daugiau kaip 40-ties modelių. Tai įvairių rūšių šakės, kaušai, žnyplės, apžvalgos aikštutės, maišytuvai, strėlės, kabliai ir kt. Taigi galima atlikti skirtingus darbus.

Edvinas Bertasius Merlo krautuvas
Edvinas Bertašius rodo, kad valdyti „Merlo“ krautuvą – paprasta ir patogu, kad ir kokioje padėtyje būtų strėlė, ji niekada neužstoja vaizdo iš kabinos.

 

Svarbu technikos našumas ir servisas

Kol krautuvas naujas, E. Bertašius juo dirba pats. O vėliau turimą patirtį perduos vienam iš ūkio darbuotojų. „Dar neturėjau šio krautuvo, jau buvau įsigilinęs į visas mašinos funkcijas, valdymo parametrus. Reikėjo tik tai padaryti praktiškai. Pačią pirmą dieną, kai krautuvas buvo atvežtas į kiemą, išvairavau jį, nuvažiavau įsipilti kuro ir žinojau, kaip šią mašiną valdyti. Techniką tiesiog jaučiu ir perprantu labai greitai“, - pasakoja Edvinas. Taip ūkininkas įsisavina visas įsigytas mašinas. „Žinau, kiek per dieną galima darbų padaryti, pavyzdžiui, pasėti, nupurkšti. Todėl man nė vienas traktorininkas nepasakys, kad jau baigėsi kuras ar panašiai. Aš puikiai numanau, ko kiekviena mašina verta“, - pasakoja Edvinas.
Bertašių ūkiuose dirba keturi samdomi žmonės. Skaičiuojama, kad šimtui hektarų prižiūrėti reikia vieno darbuotojo. Edvinas ūkyje atlieka pagrindinius ir atsakingiausius darbus: sėja, tręšia, kulia. „Žinau savo kiekvieną lauką kaip penkis pirštus. Man nereikia ilgai galvoti, kaip racionaliai padaryti. Pavyzdžiui, samdomas žmogus vieną lauką tręšia keturias dienas, o aš tą patį darbą galiu padaryti per dvi. Per daugelį metų suformavau savo nuomonę, kas labiausiai tinka ūkiui, turiu savo technologijas. Įsitikinau, kad technika turi didelės įtakos darbo kokybei, našumui. Per atsakingus sezono darbus svarbiausia viską atlikti geriausiu laiku. O tai priklauso nuo turimų žemės ūkio mašinų“, - sako ūkininkas.
Renkantis techniką jam ne paskutinėje vietoje – servisas, t.y. garantija greitai gauti atsargines dalis, jeigu jų prireiks. Jeigu per javapjūtę kombainas sustoja, o pardavėjas pasako, kad reikalingą detalę galės pateikti tik po dviejų savaičių, tai tokios firmos technikos pažangiam ūkininkui tikrai nereikia. „Apie „Rovaltros“ servisą jokių blogų atsiliepimų negirdėjau. Juo tikrai pasitikiu“, - teigia ūkininkas.
Rudenį trisdešimtmetį atšventęs E. Bertašius sako, jog per dešimt ateinančių metų nori įgyvendinti savo ūkio viziją. Svajonių ūkininkas nepasakoja, kol jos neišsipildžiusios. Jaunas vyras žino, jog negalima sustoti vietoje, reikia nuolat tobulėti, mokytis, domėtis ir eiti pirmyn...

 
smart foreash
Šioje svetainėje yra naudojami slapukai (angl. „cookies“). Jie gali identifikuoti prisijungusius vartotojus, rinkti statistikos duomenis ir padėti pagerinti naršymo patirtį kiekvienam lankytojui atskirai.
Susipažinkite su mūsų Privatumo politika
Sutinku Išvalyti slapukus ir išeiti